Pedicure leczniczy

Pedicure głównie kojarzony jest z zabiegiem upiększającym nasze stopy i paznokcie, natomiast pedicure leczniczy to kompleksowa usługa mająca na celu poprawę kondycji i zdrowia stóp.

Pedicure leczniczy obejmuje takie zabiegi jak:

* Zgrubiałe paznokcie

Choroba paznokci, zwana również szponowatością. Objawia się znacznym przerostem oraz wydłużeniem płytek paznokcia, które dodatkowo ulegają zgrubieniu.

Wskutek choroby, paznokcie zaczynają zakrzywiać się do wewnątrz przyjmują kolor ciemnobrązowy i ulegają zmatowieniu. Przerost płytki paznokciowej jest najczęściej spotykany w przypadku palucha, jednak zdarzają się przypadku przerostu wszystkich paznokci.

Choroba ta częściej dotyka paznokcie u stóp. Przerost płytki jest chorobą często spotykaną u osób starszych. Płytka staje się tak gruba, że przycięcie paznokci staje się niezwykle trudne.

* Rekonstrukcja paznokci

  • po zajęciu grzybicą
  • uszkodzonych mechanicznie

 

Płytka paznokciowa pod wpływem urazów mechanicznych, jak również zmian chorobowych może ulegać deformacjom, zmianom zabarwienia i przybierać nieestetyczny wygląd. Zabieg w tym przypadku polega na wycięciu uszkodzonego fragmentu płytki paznokciowej. Jest to bezbolesne, ponieważ zmieniony chorobowo paznokieć lub też uszkodzony ulega onycholizie.

Rekonstrukcji dokonujemy za pomocą światłoutwardzalnego żelu zawierającego środki przeciwgrzybicze, dlatego nadają się również do odbudowy paznokci zniszczonych przez grzybicę.

Odbudowana płytka paznokcia wygląda estetycznie a zarazem chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.

* Wrastające paznokcie

Z powodu wrastających paznokci cierpi około 80% Polaków. Wrastanie paznokci to bardzo bolesna choroba, często nawracająca.

Do najczęstszych przyczyn wrastania paznokci należy: 

  • niewłaściwe obcinanie paznokci,
  • obciążanie stopy ćwiczeniami fizycznymi, 
  • korzystanie z niewłaściwego obuwia, – uderzenia, 
  • inne podrażnienia.

 

Podczas wizyty u chirurga najczęściej spotkamy się z opinią, że jedynym sposobem uporania się z wrastającym paznokciem jest zerwanie płytki paznokciowej. Klamry korekcyjne to jednak zdecydowanie mniej inwazyjna, mniej bolesna i dużo bezpieczniejsza metoda korekcji wrastającego paznokcia. Zakładać je można nawet wtedy, gdy doszło do stanu zapalnego wału paznokciowego.

Tamponada jest pomocna w przypadku stwierdzenia niewielkiego wrastania paznokcia. Polega ona na umieszczeniu w wale paznokciowym miękkiego materiału opatrunkowego, dzięki czemu dochodzi do poszerzenia przestrzeni między płytką a paznokciem.

* Wkręcający się paznokieć

Problem równie często spotykany, jak paznokcie wrastające. Różnica między tymi zmianami jest taka, że w przypadku paznokcia wrastającego płytka uszkodziła miękką tkankę skóry, stając się dla niej ciałem obcym, co wyzwala w organizmie mechanizmy obronne w postaci stanu zapalnego i hipergranulacji, natomiast wkręcający paznokieć charakteryzuje się zawiniętymi bocznymi fragmentami płytki tworząc kształt rurki, nie uszkadza tkanki, a dolegliwości bólowe powoduje ściśnięte przez płytkę łożysko.

* Odciski na stopach

Odcisk to mała, o średnicy od 5 do 8 mm, zrogowaciała zmiana na skórze z rogowym rdzeniem w środku, najczęściej bardzo bolesna.

Wyróżniamy dwa rodzaje odcisków:

  • odciski miękkie,
  • odciski twarde.

Obie formy są bolesne. Do ich powstania przyczyniają się: stykanie i ocieranie się o siebie palców oraz ucisk jaki jest wywierany przez obuwie na skórę stóp.

* Modzele na stopach

Modzel to ognisko wzmożonego rogowacenia.

Modzele to dość duże, plackowate narośla zgrubiałej skóry – stosunkowo miękkie, żółtawe o niewyraźnych granicach.

* Pękające pięty

Pękające pięty to bolesna dolegliwość, która może być nawet niebezpieczna dla zdrowia. Skóra na piętach jest grubsza od skóry pokrywającej inne części ciała. Zbudowana jest z warstw, które nieustannie się złuszczają i odnawiają. Z czasem skóra na stopach grubieje szybciej i staje się mniej elastyczna, a w konsekwencji zaczyna pękać.

 

* Grzybica paznokci

Na infekcje narażone są osoby, które przebywają w ciepłych, wilgotnych i ciemnych pomieszczeniach, oraz te, które korzystają z publicznych saun, basenów i ośrodków sportowych, pracownicy kopalń, hut, pralni, murarze, policjanci i żołnierze, czyli wszyscy, którzy w czasie pracy lub uprawiania wybranej dyscypliny sportowej silnie się pocą, korzystają z ogólnodostępnych natrysków, a także ci, którzy chodzą boso po dywanach i wykładzinach hotelowych, czy noszą ciężkie, sznurowane, opinające kostkę buty.

* Badanie mykologiczne

Jest to pospolicie zwane ”badanie na grzyba”. Celem jest wykrycie i zanalizowanie zmian na płytce paznokcia w celu późniejszego leczenia. W tym celu pobierany zostaje materiał z najgłębszej warstwy spod paznokcia lub obcinany jest kawałek zmienionego chorobowo paznokcia.

W trosce o bezpieczeństwo naszych klientów, narzędzia używane do zabiegów są myte i dezynfekowane w myjce ultradźwiękowej, a następnie sterylizowane w autoklawie medycznym (znajdującym się w salonie). Pozostałe produkty pomocnicze są jednorazowego użytku.